Uncategorized

Czym jest RRSO?

18 marca, 2021
Czym jest RRSO?

Polacy zaciągają coraz więcej kredytów. Ufamy bankom i mamy coraz większą świadomość w zakresie korzystania z produktów tychże instytucji. Nadal wybieramy jednak zobowiązania, nie uwzględniając wszystkich, potrzebnych parametrów. Pod uwagę powinniśmy brać przede wszystkim wskaźnik RRSO. Jeśli właśnie wybierasz kredyt bankowy, dowiedz się wszystkiego o rrso. Co to jest i jakie ma znaczenie dla opłacalności zobowiązania? Szczegóły przedstawiamy poniżej.

RRSO a kredyty Polaków

Czy wiesz, że większość dorosłych Polaków ma przynajmniej jeden kredyt gotówkowy? Zaczęliśmy ufać bankom, a bogacenie się polskiego społeczeństwo spowodowało, iż wreszcie mamy odpowiednią zdolność kredytową, by w ogóle można było rozpoczynać współpracę z instytucjami bankowymi. Co więcej, na rynku usług finansowych panuje obecnie tak duża konkurencja, że kredyty bankowe stały się nie tylko bardziej dostępne, ale są oferowane na znacznie lepszych, bardziej opłacalnych i atrakcyjnych warunkach. Wzrastają także nasze potrzeby, które nie zawsze realizujemy przy pomocy własnych oszczędności. Warto tutaj nadmienić, że tylko Połowa Polaków w ogóle je generuje i zazwyczaj nie są one znacznej wartości.

Zaciągamy więc kredyty gotówkowe na dowolny cel czy też kredyty celowe. Rodzaj zobowiązań wobec instytucji bankowych nie ma tak naprawdę znaczenia, bo warunki spłaty są w każdym przypadku bardzo podobne. Okazuje się jednak, że przy wyborze oferty, a nawet konkretnego banku, z którym zamierzamy współpracować, popełniamy spore błędy.

Przede wszystkim udajemy się najczęściej do tej instytucji bankowej, z którą już współpracujemy bądź współpracowaliśmy, licząc na to, że ta wynagrodzi nam lojalność korzystniejszą opcją kredytu. Nic bardziej mylnego, lepiej udać się do konkurencji, bo najlepsze kredyty proponowane są przeważnie zupełnie nowym klientom. Banki chcą w tej sposób zachęcić potencjalnych kredytobiorców do współpracy.

Co więcej, źle wybieramy oferty. Wiemy, że chcemy korzystać z tanich kredytów, których koszty będą niskie. Nie patrzymy jednak na wskaźnik kosztów całkowitych, czyli RRSO. Zwracamy uwagę jedynie na oprocentowanie, wysokość comiesięcznych rat, ewentualnie czas współpracy z bankiem. To stanowczo za mało.

Wspomnieliśmy o RRSO. Co to znaczy i jaki wpływ ma na wartość kredytu bankowego? O tym musi wiedzieć każdy kredytobiorca.

RRSO – co to jest?

RRSO to kluczowy czynnik, który wskazuje całkowite koszty, jakie poniesie kredytobiorca w całym okresie współpracy z instytucją bankową. W jego skład wchodzi więc nie tylko oprocentowanie czy nawet wysokość comiesięcznej raty. RRSO to suma wszystkich opłat, a więc również prowizji za udzielenie kredytu, ubezpieczenia czy założenia i prowadzenia konta bankowego do obsługi zobowiązania. RRSO to także ewentualne odsetki za zwlokę w spłacie czy prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu. Jednym słowem, to wszystkie koszty kredytowe, które poniesie klient banku w ramach otrzymanego finansowego wsparcia.

Jak obliczyć RRSO i czy warto to robić?

Opłacalność danego zobowiązania kredytowego jest kwestią priorytetową, dlatego też weryfikacja rzeczywistego RRSO jest niezbędna. Według polskich przepisów prawa bankowego, każda oferta reklamowa przedstawiająca kredyt bankowy, musi informować potencjalnego klienta o RRSO. Okazuje się jednak, że na banerze czy nawet w spocie reklamowym spostrzeżemy tylko szacunkową, ogólną wartość RRSO. Weźmy pod uwagę, że przecież każdy kredyt bankowy jest inny, inne też są potrzeby, oczekiwania i możliwości spłaty przyszłego kredytobiorcy. Z powodzeniem udaje się jednak obliczyć RRSO i w tym celu służy kalkulator RRSO. Takie narzędzie bez problemu znaleźć można w sieci. Wykorzystanie kalkulatora kredytowego jest bardzo proste. Wystarczy wpisać konkretne wartości w poszczególne rubryki, w tym wartość zobowiązania kredytowego, liczbę rat, oprocentowanie, prowizję i inne koszty. Kalkulator w kilka sekund wyliczy przykładowe RRSO. Na tej podstawie można podejmować decyzję o współpracy z konkretnym bankiem. Pamiętajmy jednak, że RRSO, chociaż to oczywiście istotny wskaźnik, nie jest jedyny, na który należy zwracać uwagę. Coraz więcej przyszłym kredytobiorców patrzy już nie tylko na opłacalność finansową poszczególnych ofert. Znaczenie ma również komfort współpracy z bankiem. W rankingach kredytowych znajdziemy dane o sposobie zaciągania takich zobowiązań – dzisiaj popularną formą jest branie kredytu przez internet. Liczą się też formalności oraz czas na wydanie decyzji i wypłatę środków. Kredytobiorcy uwzględniają też jakość obsługi klienta i możliwość dobierania dodatkowych produktów na preferencyjnych warunkach. Każdy, kto tylko zamierza wziąć kredyt bankowy, powinien wybrać dany produkt, weryfikując zasady współpracy poprzez wykorzystanie zarówno kalkulatora kredytowego, jak i rankingu kredytów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *